Narzędzia do wykładzin

kojne podejście do sprawy i trzymanie się wytycznych zagwarantuje nam profesjonalne przycięcie. Po pierwsze więc, należy upewnić się że nie potniemy niczego pod spodem - nóż do przycinania trzeba przycisnąć dość mocno (ale nie

Narzędzia do wykładzin

Wykładziny - cięcie za pomocą liniału

Używając tego dość prostego narzędzia, jakim jest liniał, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach, jeśli chcemy dokonać równego i gładkiego cięcia. Spokojne podejście do sprawy i trzymanie się wytycznych zagwarantuje nam profesjonalne przycięcie.

Po pierwsze więc, należy upewnić się że nie potniemy niczego pod spodem - nóż do przycinania trzeba przycisnąć dość mocno (ale nie kurczowo), aby zagwarantować że materiał przetnie się całkiem. Przy takim podejściu do sprawy, warto upewnić się że nie tępimy ostrza na betonie, ani nie tniemy narzędzi które zostały pod spodem.

Po za tym, zostało nam już tylko upewnić się że nic nie zablokuje nam ruchu i wykonać jedno, równe i jednostajne cięcie. Warto ustawić się w takiej pozycji żeby było nam wygodnie je prowadzić na całej jego długości. Pamiętając o tym, żadna wykładzina nam nie straszna!


Liniał progowy

Wiele osób które nie mają doświadczenia z cięciem wykładziny, pewnie się zastanawia, a co zrobić, gdy chcemy aby materiał zachodził na próg i chował się pod listwą? Jak równo przeciąć materiał, który jest w świetle drzwi?

Nic prostszego - w końcu mamy przecież liniał progowy (drzwiowy) który został stworzony właśnie do tego zadania. Cała jego tajemnica, polega na tym że jest rozsuwany. Nie ważne więc, czy mamy wąskie przejście na osiemdziesiąt centymetrów czy dwu metrowe wrota - to jedno narzędzie poradzi sobie w obu przypadkach.

Jak można się domyślić, nic nie stoi na przeszkodzi by stosować to narzędzie również w wąskich korytarzach czy wnękach. Generalnie wszędzie tam, gdzie potrzebna nam "linijka" na wymiar.


Wikipedia o płytkach dywanowych

Płytka dywanowa ? tkanina dekoracyjna o kształcie kwadratowym, układana na podłodze, stosowana najczęściej w pomieszczeniach biurowych i komercyjnych. Płytki dywanowe posiadają warstwę spodnią wykonaną z materiałów bitumicznych lub PCV. Warstwa wierzchnia najczęściej wykonana jest metodą tuftingu lub igłowania, a użyte surowce to poliamidy, polipropylen, wełna, poliestry lub ich mieszanki.

Korzyści

Płytki dywanowe montuje się przy pomocy tzw. żelu antypoślizgowego, co pozwala wymieniać pojedyncze zniszczone płytki na nowe. W razie użycia kleju (co jednak nie pozwoli na łatwą wymianę płytki), powinien to być klej mocniejszy niż w przypadku wykładziny w rolce, ze względu na możliwość odklejania się brzegów kwadratów. Do zalet płytek dywanowych zaliczyć można mniejszą ilość odpadów (ok. 5%) w porównaniu do wykładziny z rolki (średnio ok. 20%), łatwość transportu między piętrami w stosunku do kilkumetrowej rolki wykładziny, a także znacznie mniejszą wagę: karton kwadratów płytki 50×50 cm zawierający do 5 m? płytek waży zaledwie 25 kg, zaś rolka wykładziny o szerokości 400 cm może ważyć nawet 300 kg. Do montażu płytek nie potrzeba też całkowicie wynosić mebli z pomieszczenia i przechowywać ich w drugim miejscu ? co jest konieczne w wypadku montażu wykładziny w rolce. Płytki dywanowe są też bardziej odpowiednie do montowania na podwyższanych podłogach, kryjących przewody elektryczne i komputerowe. Płytki dywanowe zachowują swój kształt dzięki warstwie włókna szklanego. Duże znaczenie mają również certyfikaty niepalności - wykładziny w rolkach posiadają zwykle klasę reakcji na ogień Cfl-S1, która jest niewystarczająca przy obecnych europejskich normach przeciwpożarowych dla większości budynków użyteczności publicznej. Płytki dywanowe z kolei posiadają certyfikat Bfl-S1 - o stopień wyższy - i wykazują lepszą ochronę w przypadku pożaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ytka_dywanowa