Pomiar czasu

chaniczne z mechanizmem balansowym, o napędzie sprężynowym. Posiadają mocną obudowę, aby wytrzymywać działanie zmiennych warunków morskich. W porównaniu z tradycyjnymi zegarami mechanicznymi, konstrukcja chronometru zawiera sze

Pomiar czasu

Posiadają mocną obudowę aby wytrzymywać działanie

Chronometr mechaniczny został skonstruowany w 1759 przez angielskiego stolarza Johna Harrisona.

W nawigacji stosowane były chronometry mechaniczne z mechanizmem balansowym, o napędzie sprężynowym. Posiadają mocną obudowę, aby wytrzymywać działanie zmiennych warunków morskich.

W porównaniu z tradycyjnymi zegarami mechanicznymi, konstrukcja chronometru zawiera szereg nowych rozwiązań. Bęben o zmiennej średnicy, na który nawinięta jest sprężyna, kompensuje spadek siły naciągu towarzyszący odwijaniu sprężyny. Zastosowano też nowy rodzaj wychwytu i zamocowania balansu mniej wrażliwych na drgania z mechanizmem balansowym specjalnej konstrukcji (bimetaliczny włos balansu kompensujący zmiany temperatury).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr


Porównywarki zegarków

W jaki sposób wybrać zegarek dla siebie? Mogłoby się wydawać, że nic w tym trudnego, wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep z zegarkami i wybrać ?najładniejszy? model. Jednak zanim pokierujemy się tylko wyglądem estetycznym zegarka, warto wziąć pod uwagę także inne rzeczy, takie jak chociażby wykorzystywany mechanizm, możliwe funkcje, typu alarm czy datownik oraz ogólne cechy zegarka, czyli czy na przykład jest wodoodporny, ma podświetlaną tarczę i tak dalej. W jaki więc sposób dokonać wyboru? W internecie chociażby są dostępne różnego rodzaju porównywarki zegarków, a także rankingi tych modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem. Warto z nich skorzystać.


W 1686 r

W roku 1510, niemiecki ślusarz Peter Henlein, skonstruował pierwszy przenośny zegarek, stosując przy jego mechanizmie małą sprężynę do napędu. Ten rodzaj zegarka stał się wzorem w całej Europie, a szczególne upodobanie odnalazł w Genewie. Do wolnego miasta jakim była Genewa, wiódł szlak dla ludzi którzy z Francji i Niemiec szukali azylu przed prześladowaniami religijnymi. Również pojawiło się tam wielu konstruktorów zegarków. W 1686 r. w Genewie pracowało niespełna 700 zegarmistrzów, a w końcu XVIII w. dziedzina ta dawała już utrzymanie 6 tys. ludzi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar